środa, 7 kwietnia 2010

Tutorial - smużenie

Na pewno nie jednokrotnie czytając różne tutoriale, natknęliście się na stwierdzenie "a teraz wysmuż warstwę" lub  "smudge your layer". W tym artykule przedstawię technikę smużenia - smudging. Jest to technika wykorzystywana bardzo często w różnego typu pracach graficznych. Opiera się ona głownie o wykorzystanie narzędzia o nazwie smużenie / smudge tool . Z poniższego artykułu dowiecie się między innymi:
  • na czym polega proces smużenia
  • ogólne zasady smużenia
  • jak go wykonać, jakim narzędziem
  • ustawienia pędzli, które ułatwią i poprawią efekt smużenia


Wstęp
Smużenie / smudge tool ( R ) - narzędzie to znajduje się w pasku po lewej stronie ekranu.


Co robi to narzędzie? Pozwala uzyskać efekt przypominający rozmazanie mokrej farby palcem. Kolor jest pobierany z początkowego punktu pociągnięcia i nakładany w kierunku przeciągania. Przykład:

Przed:
Po:



Wciskamy F5 aby otworzyło nam się okno z ustawieniami pędzla. To okno jest najważniejsze w całym procesie, ponieważ od ustawień w nim zwartych, zależy nasz efekt.


Tak jak wcześniej napisałem ustawienia pędzla odgrywają, naprawdę dużą, rolę w całym tym procesie. Wystarczy, że zmienimy ustawienia w Shape Dynamics lub Scattering (niestety polskich nazw nie znam ale na obrazku widać, gdzie trzeba kliknąć więc problemów nie powinno być) i mam inny efekt.

Smużyć, smużyć ale co smużyć?


Odpowiedź jest prosta - wszystko. Począwszy od zdjęć, a  kończąc na renderach. Nie ma tu praktycznie żadnego ograniczenia. Ja proponowałbym żeby korzystać ze zdjęć czy renderów, które są kolorowe, posiadają pewną gammę barw. Dzięki temu powstały efekt nie będzie mdły i jednolity.

Ustawienia smużenia (F5)

Podam kilka ustawień, które na początku na pewno wam ułatwią pracę. Najpierw przedstawię efekt końcowy, a później ustawienia.

  • Ustawienia 1:
 

 

  • Ustawienia 2:


  • Ustawienia 3:


W następnym tutorialu pokażę jak można wykorzystać technikę smużenia przy tworzeniu sygnatur.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz